معرفي مناطق کمتر شناخته شده راهیان نور در خوزستان

کاربر مهمان، خوش آمديد ! ( ورود - عضويت ) سلام به سایت شهدای دفاع مقدس شهر ترکالکی2 امتداد خوش آمدید !

شنبه 10 آبان 1399


منوی اصلی
منوی اصلی
صفحه اول
آرشيوی مطالب
ایمیل مدیریت
ارتباط با ما


نظرسنجی
نظر شما راجع به سایت شهدای ترکالکی امتداد چیست ؟

لینکدونی

پربازدیدترین مطالب

نویسندگان

[Menu_Title]
[Menu_Code]
معرفي مناطق کمتر شناخته شده راهیان نور در خوزستان

 

   

 

خوزستان هر ساله پذیرای میلیون ها زائر می شود که می خواهند یاد شهدا و ایثارگران را گرامی بدارند . اما در خوزستان ، مناطقی هست که نامشان کمتر مطرح شده و کمی مهجور مانده اند . لذا تا پایان اسفندماه که اوج اعزام کاروان های راهیان نور است . کربلای خوزستان در طول جنگ تحمیلی بیشترین نقش را ایفا کرد و بیشترین ضربات را تحمل کرد .

کانال سلمان - مسجد قدس آبادان - پادگان دژ خرمشهر - ایستگاه گرمدشت - پل متحرک خضر - جنگل عمقر - شط علی - کارخانه نورد اهواز - تپه و تنگه رقابیه - دب حردان - روستای مارد - جاده وحدت .

 


 

کانال سلمان

****
پس از موفقیت نسبی کمیته آب و ستاد جنگ های نامنظم به فرماندهی شهید دکتر چمران در طراحی و اجرای مبتکرانه «جنگ آب» و غرقاب سازی مناطق استقرار دشمن با احداث کانال و هدایت آب، نظیر اجرای طرح «سد سید شریف» و غرقاب نمودن دب حردان در آبان ماه 1359 و نیز اجرای «سد سید عزیز» در غرب حمیدیه و غرقاب نمودن مناطق استقرار دشمن در منطقه سعدون حمادی و نیز احداث کانال سیزده کیلومتری دغاغله در سال اول جنگ، پیشنهاد اجرای طرح تکمیلی کانال دغاغله (معروف به طرح شهید چمران) در خردادماه سال 1361 ارائه شد و تحت عنوان «طرح سلمان» به تصویب شورای عالی دفاع رسید و قرارگاه مهندسی خاتم الانبیا(ص) به عنوان کار فرما، طراحی و نظارت بر اجرای این پروژه را به جهاد سازندگی ابلاغ نمود.


* با اتمام تأسیسات و کانال انتقال آب سلمان به طول صد کیلومتر در مهر ماه 1363، آب در دشت های جفیر، کوشک و طلائیه رها شد و رزمندگان توانستند ضمن ایجاد موانع و درگیر کردن دشمن در فعالیت های عمرانی و مهندسی آب، بخشی از نیروهای خود را آزاد و در جبهه های دیگر به کار گیرند.